Aktiekurser – Aktuelle C25 og alle danske aktier på børsen

Børsen aktier

For de aktuelle aktiekurser var torsdag en negativ dag i Europa men svag positiv i USA. Overordnet set en negativ dag for de danske C25 kurser med forskellige retninger til de danske aktier på børsen.

Aktuelle aktiekurser:

Indeks (Lokal valuta):24-Sep:% Ændring:% 2020:
C25 (Danmark)1.465,21-1,20%16,85%
DAX (Tyskland)12.606,57-0,29%-4,85%
FTSE (UK)5.822,78-1,30%-22,80%
S&P500 (US)3.246,590,30%0,49%
Shanghai Composite (Kina)3.223,18-1,72%5,67%
Nikkei 225 (Japan)23.087,82-1,11%-2,40%
MSCI World (US)96,770,23%-2,03%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

Danske aktier C25 kurser:

Aktiekurser C25 (DKK):24-Sep:% Ændring:% 2020:
AP Møller – Mærsk A8.810,00-2,71%-2,44%
AP Møller – Mærsk B9.512,00-2,28%-1,00%
AMBU169,25-0,24%51,52%
Bavarian193,90-3,34%13,09%
Carlsberg840,000,33%-15,48%
Christian Hansen Holding676,40-1,28%27,77%
Coloplast979,60-1,15%18,54%
Danske Bank82,24-1,27%-23,71%
Demant179,25-3,71%-14,56%
DSV1.014,000,10%32,07%
FL Smidth179,15-3,61%-32,50%
Genmab2.254,00-1,53%52,14%
GN Store Nord465,20-1,71%48,48%
ISS79,14-4,88%-50,49%
Jyske Bank176,95-1,37%-27,21%
Lundbeck204,80-1,82%-19,50%
Novo Nordisk B437,30-1,84%13,10%
Novozymes B399,40-1,02%22,52%
Pandora456,00-3,35%57,35%
Rockwool2.292,000,26%45,25%
Royal Unibrew640,800,28%5,05%
Simcorp812,000,50%7,19%
Tryg194,50-0,46%-1,52%
Vestas Wind System957,80-1,05%42,28%
Ørsted864,00-1,82%25,40%

Annonce

Annonce

Annonce

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • 12 DKK + 0,03% for danske aktier

  • 2 Euro + 0,03% for ETF'ere

  • 0,05 - 0,1% for danske aktier

  • 0,05 - 0,1% for danske ETF'ere

  • Minimum 29 DKK

  • 0,1% for nordiske aktier

  • 0,1% for nordiske ETF'ere

Investering indebærer risiko for tab

*Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

*ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne der er vist her på hjemmesiden. Links kan være reklamelinks.

Historiske aktiekurser

Graferne nedenfor viser den historiske udvikling i forskellige landes aktiekurser. Det er meget tydeligt at den generelle trend er opadgående.

Ved at studere gamle aktiekurser kan vi se at de udenlandske aktier har bevæget sig meget og oplevet både kriser og krak, men at den langsigtede trend går opad.

  • Aktier

  • Valuta

  • Råvarer

  • Indekser

Op til 30 gange gearing

Kom i gang for DKK 1.000

ANNONCE
Der tabes penge på 80.5% af CFD-detailkontiene

InstaForex

  • Valuta

  • Råvarer

  • Aktier

  • Indekser

Op til 1.000 gange gearing

Kom i gang for USD 1

ANNONCE

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hurtigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.

*Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

*ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne der er vist her på hjemmesiden. Links kan være reklamelinks.

Aktiekurser USA

Amerikanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen i aktiekurser for S&P 500 indekset på månedsbasis fra 1950 til marts 2019.

S&P indekset er 500 af de største amerikanske virksomheder der er noteret på børserne i New York og Chicago.

Det er tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Fra et udgangspunkt på 17 i 1950 til omkring 2.800 i Marts 2019 kan det roligt konstateres at det har været en god ide at investere heri.

Der har selvfølgelig været krak og fald i aktiekurser undervejs. De mest tydelige er 1987, 2000 og 2007, men markedet har hidtil altid rettet sig og har fortsat stigningerne.

Aktiekurser i Tyskland

Tyske aktier

Grafen viser udviklingen for de tyske aktier i DAX 30 indekset på månedsbasis fra November 1987 til Februar 2019.

DAX 30 er 30 store tyske virksomheder der handles på børsen i Frankfurt. Igen er det tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Der er krak i 2000 og 2007, og der er krise i 1998, 2011, 2015 og 2018.
Men markedet har rettet sig hver gang og fortsat opad.

Aktiekurser i Japan

Japanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen i japanske aktier for Nikkei 225 indekset fra 1965 til Februar 2019. Nikkei indekset består af 225 store japanske virksomheder børsnoteret i Tokyo.

Historien er en smule anderledes end den er for USA og Tyskland. I December 1989 blev det højeste niveau nået lige inden den japanske aktiv boble sprang.

I 1980’erne steg priserne på aktiver i Japan voldsomt. Og især på ejendomme og aktier hvor en seksfordobling af priserne på få år skabte en gigantisk boble.

1990’erne har derfor i store træk økonomisk været et tabt årti i Japan. Siden den globale finanskrise i 2007 har aktierne dog haft en stigende trend.

Aktiekurser i Danmark – C25 kurser

 Danske aktiekurser - C25 kurser

Grafen (C25 graf) viser udviklingen i de danske C25 aktier fra starten i december 2016 til november 2019.

C25 er de 25 mest handlede aktier på København i Danmark. Det er den danske pendant til alle de store aktieindeks som S&P 500 og Dow Jones som vi kender fra børserne i New York.

Det er en udvidelse af C20 med aktierne fra fem selskaber mere. Derfor er der ikke meget historik og det er svært at udlede og konkludere for den ganske korte tidshorisont.

Aktiekurser i Sverige

Svenske aktier

Grafen viser udviklingen i de svenske aktiekurser for OMX Stockholm 30 som er 30 af de mest handlede aktier på børsen i Stockholm. Grafen løber fra Marts 1998 til Februar 2019.

Grafen går ikke så langt tilbage som for USA, Tyskland og Japan, men det nuværende niveau er historisk højt.

Et ganske stort krak skete ved IT-boblen i 2000 og igen ved finanskrisen i 2007.

En rimelig konklusion må være at langt de fleste aktiekurser bevæger sig opad hvis vi kigger på en længere tidshorisont.

Japan er en undtagelse som er påvirket af vanvittige stigninger i 1980’erne drevet af blandt andet en meget lempelig pengepolitik og en ekspansiv finanspolitik.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • Aktier

  • Obligationer

  • ETF'ere

  • Investeringsforeninger

  • 12 DKK + 0,03% for danske aktier

  • 2 Euro + 0,03% for ETF'ere

  • 0,05 - 0,1% for danske aktier

  • 0,05 - 0,1% for danske ETF'ere

  • Minimum 29 DKK

  • 0,1% for nordiske aktier

  • 0,1% for nordiske ETF'ere

Investering indebærer risiko for tab

*Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

*ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne der er vist her på hjemmesiden. Links kan være reklamelinks.

Hvordan børser opstod?

Huset ter Beurze i Belgien står fadder til ordet børs. Her mødtes handelsfolk fra hele Europa i 1200-tallet for at udveksle varer og foretage forretninger. Ordet børs er afledt af navnet Beurze og huset findes stadig i centrum af Brugge den dag i dag.

Børser er altså ikke startet som et aktiemarked men som forskellige former for handelspladser.

Aktiekurser på verdens børser

København er selvfølgelig globalt set en lille handelsplads. De 10 største børser i verden baseret på markedsværdier er:

  1. New York Stock Exchange oprettet i 1792
  2. NASDAQ i New York oprettet i 1971
  3. London Stock Exchange oprettet i 1801
  4. Tokyo Stock Exchange oprettet i 2013 via en fusion mellem børserne i Tokyo og Osaka
  5. Shanghai Stock Exchange genoprettet i 1990
  6. Hong Kong Stock Exchange oprettet i 1891
  7. Euronext opstod i 2000 som en fusion mellem børserne i Amsterdam, Bruxelles, Lissabon, Dublin, Oslo og Paris. Lokationen er delt mellem Paris og Amsterdam.
  8. Shenzhen Stock Exchange oprettet i 1987
  9. Toronto Stock Exchange oprettet i 1861
  10. Deutsche Börse i Frankfurt oprettet i 1992 via en fusion

Når vi sammenligner børsen i København med de store drenge er vi nærmest ubetydelige. Især i sammenligning med USA. Og her skal vi også huske på at der findes andre end de to nævnte børser i USA. Faktisk er der syv væsentlige børser i landet som også udgør omkring 40 procent af verdens samlede børsmarkeder.

Børsen aktiekurser

  • Aktier

  • Valuta

  • Råvarer

  • Indekser

Op til 30 gange gearing

Kom i gang for DKK 1.000

ANNONCE
Der tabes penge på 80.5% af CFD-detailkontiene

InstaForex

  • Valuta

  • Råvarer

  • Aktier

  • Indekser

Op til 1.000 gange gearing

Kom i gang for USD 1

ANNONCE

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hurtigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.

*Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

*ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne der er vist her på hjemmesiden. Links kan være reklamelinks.

Beskatning af aktier

Når du enten har fortjeneste eller tab på dine aktier skal det opgøres skattemæssigt. Som udgangspunkt bliver du beskattet af din fortjeneste eller dit tab når du sælger.

Udbytter bliver beskattet løbende, afhængig af om aktien eller aktierne du ejer er aktier med udbytte selvfølgelig.

Du kan læse alt om aktiebeskatning lige her.

Alle danske aktier

Der er andre børser i Danmark end Børsen i København, men de er små og faciliteter mest handel med opstartsvirksomheder og andre mindre virksomheder.

Men langt fra alle danske aktier og selskaber i det hele taget er tilgængelige i åben aktiehandel på et aktiemarked.

Aktuelle aktiekurser - Alle danske aktier