Aktiekurser for danske aktier

Aktuelle aktiekurser for de globale og alle danske aktier på børsen

Fordele: 
✅ Lave gebyrer og kurtage 
✅ Kåret til årets børsmægler i 2017 og 2018 af Dansk Aktionærforening

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅ Investorforummet Shareville
✅ Adgang til månedsopsparing

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅Aktiesparekonto
✅ Investering og gearede produkter

*Investering indebærer risiko for tab*

ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne.

Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

Aktuelle aktiekurser

For de aktuelle aktiekurser var mandag en neutral dag i Europa og negativ i USA. Overordnet set en negativ dag for de danske C25 kurser med forskellige retninger til de danske aktier.

Indeks (Lokal valuta):10-Maj:% Ændring:% 2021:
C25 (Danmark)1.772,96-0,37%5,74%
DAX (Tyskland)15.400,410,00%12,26%
FTSE (UK)7.123,68-0,08%8,66%
S&P500 (US)4.188,43-1,04%12,23%
Shanghai Composite (Kina)3.427,990,27%0,40%
Nikkei 225 (Japan)29.518,340,55%7,56%
MSCI World (US)124,61-0,89%10,97%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

Aktiekurser C25 (DKK):10-Maj:% Ændring:% 2021:
AP Møller – Mærsk A15.500,001,97%22,53%
AP Møller – Mærsk B16.420,002,72%20,78%
AMBU324,40-1,55%23,25%
Bavarian259,90-3,56%38,98%
Carlsberg1.121,00-0,09%14,95%
Christian Hansen Holding556,00-0,57%-11,24%
Coloplast966,20-1,93%3,94%
Danske Bank119,25-0,96%18,48%
Demant315,70-2,56%31,21%
DSV1.432,001,89%40,39%
FL Smidth277,805,11%19,33%
Genmab2.289,00-0,26%-7,06%
GN Store Nord504,00-3,08%3,45%
ISS138,30-0,75%31,21%
Lundbeck191,30-0,36%-8,38%
Netcompany680,003,66%9,24%
Novo Nordisk B467,750,90%9,63%
Novozymes B450,800,56%28,98%
Pandora776,20-0,51%13,98%
Rockwool2.964,00-0,84%30,11%
Royal Unibrew792,201,80%12,11%
Simcorp817,00-0,44%-9,77%
Tryg144,35-1,30%-24,86%
Vestas Wind System235,80-3,76%-83,62%
Ørsted864,60-3,12%-30,47%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

CFD handelsplatform

Fordele
✅ Gode priser
✅ Mange produkter og markeder
✅ Op til 30 gange gearing

Fordele
✅ Prisbelønnet platform
✅ VIrkelig gode brugeranmeldelser
✅ Adgang til tusindsvis af produkter

Fordele
✅ Copy trading
✅ Markedsanalyser
✅ Gode muligheder for kryptohandel

Der tabes penge på 72% af CFD - detailkontiene

Der tabes penge på 71.2% af CFD - detailkontiene

Der tabes penge på 76.4% af CFD - detailkontiene

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hastigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.*

ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne.

Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

Hvad påvirker aktiekurserne?

Værdien er baseret på investorernes fremtidige forventninger til virksomhedens finansielle præstationer. Den kan ikke aflæses af virksomhedens regnskab, og er ikke direkte relateret hertil.

Er der høje forventninger til vækst ligger aktiekursen højt i forhold til den bogførte værdi. Og hvis der er lave forventninger ligger kursen lavt i forhold til den bogførte værdi.

Den bogførte værdi er den regnskabsmæssige værdi af aktiverne som skal følge visse juridiske regler. Men den værdi fortæller os ikke noget om virksomhedens fremtidige præstation.

Den danske økonomi og det danske aktiemarked er kun en lille del af den samlede globale økonomi og aktiemarked.

Men dansk økonomi og danske virksomheder er meget internationale og vi er meget afhængige af handel med andre lande. Derfor bliver dansk økonomi i høj grad påvirket af hvad der sker med den globale økonomi. De danske aktiekurser har derfor en meget høj grad af korrelation med udviklingen i resten af verden, især med hvad der sker i USA og Euro-området. 

Historiske aktiekurser

Graferne nedenfor viser den historiske udvikling i forskellige aktiekurser. Det er meget tydeligt at den generelle trend er opadgående.

Ved at studere gamle aktiekurser kan vi se at de udenlandske børskurser bevæger sig meget og oplevet både kriser og krak, men at den langsigtede trend går opad.

Aktiekurser i USA

Amerikanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for S&P 500 indekset på månedsbasis fra 1950 til marts 2019.

S&P indekset er 500 af de største amerikanske selskaber der er noteret i New York og Chicago.

Det er tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Fra et udgangspunkt på 17 i 1950 til omkring 2.800 i Marts 2019. 

Der har selvfølgelig været krak og fald undervejs. De mest tydelige er 1987, 2000 og 2007, men børsen har hidtil altid rettet sig og har fortsat stigningerne.

Aktiekurser i Tyskland

Tyske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for DAX 30 indekset på månedsbasis fra November 1987 til Februar 2019.

DAX 30 er 30 store tyske selskaber der handles på Børsen i Frankfurt. Igen er det tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Der er krak i 2000 og 2007, og der er krise i 1998, 2011, 2015 og 2018.
Men markedet har rettet sig hver gang og fortsat opad.

Aktiekurser i Japan

Japanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for Nikkei 225 indekset fra 1965 til Februar 2019. Nikkei indekset består af 225 store japanske virksomheder børsnoteret i Tokyo.

Historien er en smule anderledes end den er for USA og Tyskland. I December 1989 blev det højeste niveau nået lige inden den japanske aktiv boble sprang.

I 1980’erne steg priserne på aktiver i Japan voldsomt. Og især på ejendomme hvor en seksfordobling af priserne på få år skabte en gigantisk boble.

1990’erne var derfor i store træk et tabt årti i Japan rent økonomisk. Siden den globale finanskrise har trenden dog været stigende.

Aktiekurser i Danmark

 C25 kurser

Grafen (C25 graf) viser udviklingen i starten i december 2016 til november 2019.

C25 er de 25 mest handlede selskaber i København. Det er den danske pendant til alle de store aktieindeks som S&P 500 og Dow Jones som vi kender fra New York.

Det er en udvidelse af C20 med fem selskaber mere. Derfor er der ikke meget historik og det er svært at udlede og konkludere for den ganske korte tidshorisont.

Aktiekurser i Sverige

Svenske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for OMXS30 som er de 30 mest handlede selskaber i Stockholm. Grafen løber fra Marts 1998 til Februar 2019.

Grafen går ikke så langt tilbage som for USA, Tyskland og Japan, men det nuværende niveau er historisk højt.

Et ganske stort krak skete ved IT-boblen i 2000 og igen ved finanskrisen i 2007.

En rimelig konklusion må være at langt de fleste aktiekurser bevæger sig opad hvis vi kigger på en længere tidshorisont.

Japan er en undtagelse som er påvirket af vanvittige stigninger i 1980’erne drevet af blandt andet en meget lempelig pengepolitik og en ekspansiv finanspolitik.

Fordele: 
✅ Lave gebyrer og kurtage 
✅ Kåret til årets børsmægler i 2017 og 2018 af Dansk Aktionærforening

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅ Investorforummet Shareville
✅ Adgang til månedsopsparing

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅Aktiesparekonto
✅ Investering og gearede produkter

*Investering indebærer risiko for tab*

ØkoNEMi modtager kommission fra udbyderne.

Oversigten viser ikke nødvendigvis det fulde billede af markedet.

Aktier