Aktiekurser live og aktier – Alt du skal vide om aktiehandel i 2018

10. December 2018

Her er en kort oversigt over udviklingen i aktier og aktiekurser på de internationale børser og den internationale økonomi for 10. December 2018.

Aktiemarkederne:

Mandag var en positiv dag for de europæiske aktier men neutral i USA. Vi fik gode økonomiske nøgletal fra Tyskland hvilket var med til at trække kurserne opad.

Indeks (Lokal valuta):Afslutningskurs:% Ændring:% 2018:
C25 (Danmark)1.036,841,08%-9,50%
DAX (Tyskland)10.780,511,49%-16,54%
FTSE (UK)6.806,941,27%-11,46%
S&P500 (US)2.636,78-0,04%-1,38%
Shanghai Composite (Kina)2.594,090,37%-21,56%
Nikkei 225 (Japan)21.148,02-0,34%-7,10%
MSCI World (US)82,65-0,11%-6,20%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

På valutamarkedet var der udsving i forskellige retninger.

Valutapar:Afslutningskurs:% Ændring:% 2018:
EURUSD1,1317-0,34%-5,79%
EURGPB0,90620,23%1,99%
EURYEN128,3200-0,30%-5,12%
EURRUB75,1995-0,72%7,88%

Billede af 10. december 2018

Overordnet set en positiv dag for de danske eliteaktier mandag med stigninger over det meste af linjen, og med AP Møller i spidsen for stigningerne.

Danske aktier (DKK):Afslutningskurs:% Ændring:% 2018:
Novo300,200,12%-10,25%
AP Møller8.854,003,27%-18,32%
Danske Bank140,001,93%-42,05%
Nordea56,611,42%-24,72%
Vestas493,601,25%15,11%
Carlsberg719,001,10%-3,49%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

På råvaremarkedet var der pæne stigninger til olieprisen.

Råvarer (USD):Afslutningskurs:% Ændring:% 2018:
Råolie, WTI51,651,27%-14,52%
Råolie, Brent Crude60,200,38%-9,97%
Guld, Comex1.247,20-0,18%-4,74%
Sølv, Comex14,630,14%-14,64%
PlatformAnmeldelseHøjdepunkterBedst tilPris per handelMinimums
indskud
Opret konto
Markets.com anmeldelseBalancebeskyttelse så du maks kan miste dit indskudAlle0,01% - 0,3%$100KONTO
Plus500 anmeldelseAdgang til mange markeder og produkterCFD-handelVariererDKK1.000KONTO
80,6% taber penge
ETX Capital anmeldelseMange produkter og mulighed for høj gearingDaytrading0,01% - 0,07%DKK1.000KONTO

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hurtigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.

Du bør overveje om du forstår hvordan CFD’er virker og hvorvidt du har råd til at løbe den store risiko for at miste dine penge.

Hvad er aktier?

En aktie er en ejerandel af et aktieselskab, hvilket betyder at hvis du ejer 1% af aktierne så ejer du også 1% af aktieselskabet.

Retten til indflydelse og profit i selskaber er som udgangspunkt direkte proportionel med din ejerandel. Ejer du 1% af aktierne har du 1% af stemmeretten og ejerskab til 1% af profitten. I visse tilfælde kan virksomheder dog have forskellige aktieklasser.

Billede af aktier for begyndere

Værdien af aktierne i virksomheden (egenkapitalen) er antal aktier gange med værdien af den enkelte aktie. Værdien kan aflæses af aktiekurser og kan ændre sig konstant. Du kan finde aktiekurser realtid med ganske få minutters forsinkelse mange forskellige steder på nettet.

Hvad påvirker aktiekurser?

Værdien af en børsnoteret aktie er udtryk for investorernes fremtidige forventninger til virksomhedens finansielle præstationer. Det er ikke et spørgsmål om hvordan virksomheden har klaret sig historisk, selvom historien måske kan udlede noget omkring fremtiden.

Så hvis investorerne har høje forventninger til en virksomhed ligger kursen højt i forhold til den bogførte værdi. Og hvis de har lave forventninger ligger kursen lavt i forhold til den bogførte værdi.

Den bogførte er den regnskabsmæssige værdi af aktiverne som skal følge visse juridiske regler. Men den værdi fortæller os ikke noget om fremtidig præstation.

Køb aktier online – Aktiehandel på nettet

Før du begynder at investere er det vigtigt at gøre sig nogle tanker omkring sin tidshorisont. Afhængig af hvornår du skal have pengene klar til andre ting, skal du have risikoen og likviditeten med i dine overvejelser.

Skal du bruge pengene igen inden for kort tid skal likviditeten på aktierne være høj, og måske skal du endda vælge obligationer med kort løbetid i stedet for.

Likviditeten er ikke noget problem hvis du handler store europæiske eller amerikanske virksomheder. Men det kan risikoen være.

Hvornår skal man købe aktier?

Ja, du skal helst købe når priserne er lave. Det sker jævnligt at der er lavkonjunktur eller krise og dine aktiekurser falder. Så hvis du er likvid i disse tilfælde kan der være fantastisk gode handler at lave. Men det kræver selvfølgelig en vis mængde is i maven. Og en evne til at time det rigtigt.

Har vi de langsigtede briller på kan vi dog med en rimelig forventning regne med at den overordnede trend for aktier generelt er opadgående. Det har den i hvert fald været historisk set, men der er selvfølgelig ingen garantier.

Hvis du spreder dine investeringer i forskellige aktier og har tålmodighed til at holde dem også i de dårlige tider, kan det sjældent gå helt galt. Men her får du ikke nogen specifikke aktieanbefalinger.

Begynd at investere

Foruden at kunne købe enkeltaktier som Novo eller Mærsk eller købe investeringsfonde som har specialiseret sig indenfor en branche eller et land. Du kan købe en investeringsfond der afspejler det danske aktiemarked. Eller en fond der handler olieaktier i Rusland for eksempelvis. Mulighederne er nærmest uendelige, og hvis du har lyst til det mere eksotiske er det bestemt værd at overveje.

Det er vigtigt at nævne at det er ekstremt svært for enkelte investorer at udvælge aktier for begyndere, og gøre det bedre end det generelle marked. Så hermed er anbefalingen at købe en ETF (Exchange Traded Fund).

En ETF er en exchange traded fund som kopierer det underliggende aktiv. Hvis det underliggende aktiv er det amerikanske S&P500 index vil fonden have købt alle aktier i dette indeks og med samme vægtning.

PlatformAnmeldelseHøjdepunkterBedst tilPris per handelMinimums
indskud
Opret konto
Markets.com anmeldelseBalancebeskyttelse så du maks kan miste dit indskudAlle0,01% - 0,3%$100KONTO
Plus500 anmeldelseAdgang til mange markeder og produkterCFD-handelVariererDKK1.000KONTO
80,6% taber penge
ETX Capital anmeldelseMange produkter og mulighed for høj gearingDaytrading0,01% - 0,07%DKK1.000KONTO

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hurtigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.

Du bør overveje om du forstår hvordan CFD’er virker og hvorvidt du har råd til at løbe den store risiko for at miste dine penge.

Risikospredning

Det er meget vigtigt at holde at være opmærksom på den risiko du løber ved at handle med aktier. Det bedste måde at sprede sin risiko på er ved at købe forskellige aktier og forskellige værdipapirer.

Aktiekurser online

Du kan få dit daglige økonomisk overblik ved at læse vores beskrivelse af de globale børser hvor du blandt andet kan følge forskellige aktiekurser i C25

Alle danske aktier

Der er andre børser i Danmark end Købehavns Fondsbørs, men de er små og faciliterer mest handel med opstartsvirksomheder og mindre virksomheder.

Og så er langt de fleste aktieselskaber i Danmark og i verden slet ikke noteret på en officiel handelsplatform, og derfor ikke tilgængelige i åben handel.

Beskatning af aktier

Når du enten har fortjeneste eller tab på dine aktier skal det opgøres skattemæssigt. Hvis det er almindelige aktier bliver du beskattet af en fortjeneste eller et tab ved salg af aktier. Det udregnes som forskellen mellem salgspris og anskaffelsessum begge dele inklusiv transaktionsomkostninger. Transaktionsomkostninger er prisen du betaler til din mægler for at handle.

Aktiehandel online, og generelt for den sags skyld, foregår ved at en børsmægler formidler aktier mellem en sælger og en køber. For at aktien kan formidles af en mægler skal den være børsnoteret. Mægleren tager sig både betalt ved kurtage som er et mindre transaktionsbeløb, og med forskellen mellem købs og salgsprisen, som kaldes spredning.

Dine udbytter fra aktierne bliver beskattet løbende efterhånden som du modtager pengene, afhængig af om du ejer aktier med udbytte selvfølgelig. Hvis du ønsker en grundigere gennemgang omkring beskatning af aktier og aktiebeskatning kan du læse mere her.

Billede af aktiekurser live og aktiehandel

Hvorfor aktiehandel

Lad os afslutningsvis komme med et par årsager til at give sig i kast med investering i det hele taget. Det direkte alternativ til at investere er at lade sine penge stå på en bankkonto. Men det skaber nærmest intet afkast overhovedet.

Her kommer investering og aktiehandel online ind som et fantastisk alternativ. Medmindre du står og skal bruge pengene indenfor en kort tidsfrist er investering den absolut bedste anvendelsesområde. Historisk har aktier leveret det suverænt bedste afkast sammenlignet med obligationer, råvarer, valuta og bankkonti

Læs også: Billig internet og Kviklån