Aktiekurser – Aktuelle C25 og alle danske aktier – Børsen kurser

Fordele: 
✅ Lave gebyrer og kurtage 
✅ Kåret til årets børsmægler i 2017 og 2018 af Dansk Aktionærforening

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅ Investorforummet Shareville
✅ Adgang til månedsopsparing

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅Aktiesparekonto
✅ Investering og gearede produkter

*Investering indebærer risiko for tab*

Børsen aktier

For de aktuelle aktiekurser var fredag en positiv dag i Europa og i USA. Overordnet set en markant positiv dag for de danske C25 kurser med stigninger til de fleste danske aktier.

Aktuelle aktiekurser:

Indeks (Lokal valuta):27-Nov:% Ændring:% 2020:
C25 (Danmark)1.593,181,32%27,06%
DAX (Tyskland)13.335,680,37%0,65%
FTSE (UK)6.367,580,07%-15,58%
S&P500 (US)3.638,350,24%12,62%
Shanghai Composite (Kina)3.408,311,14%11,74%
Nikkei 225 (Japan)26.644,710,40%12,63%
MSCI World (US)109,560,45%10,91%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

C25 kurser:

Aktiekurser C25 (DKK):27-Nov:% Ændring:% 2020:
AP Møller – Mærsk A11.520,00-1,37%27,57%
AP Møller – Mærsk B12.415,00-0,76%29,22%
AMBU201,502,00%80,39%
Bavarian186,800,59%8,95%
Carlsberg939,801,51%-5,43%
Christian Hansen Holding609,801,03%15,19%
Coloplast929,802,74%12,51%
Danske Bank104,00-0,67%-3,53%
Demant218,700,88%4,24%
DSV1.020,50-0,92%32,91%
FL Smidth210,402,58%-20,72%
Genmab2.319,000,52%56,53%
GN Store Nord501,403,11%60,04%
ISS116,900,09%-26,87%
Jyske Bank236,600,34%-2,67%
Lundbeck193,951,07%-23,76%
Novo Nordisk B419,251,08%8,43%
Novozymes B359,300,81%10,21%
Pandora649,200,59%124,02%
Rockwool2.446,002,77%55,01%
Royal Unibrew649,800,53%6,52%
Simcorp811,002,40%7,06%
Tryg181,102,55%-8,30%
Vestas Wind System1.234,003,87%83,30%
Ørsted1.126,502,46%63,50%

Alle kursændringer er vist eksklusiv udbytter.

Historiske aktiekurser

Graferne nedenfor viser den historiske udvikling i forskellige landes aktiekurser. Det er meget tydeligt at den generelle trend er opadgående.

Ved at studere gamle aktiekurser kan vi se at de udenlandske børskurser bevæger sig meget og oplevet både kriser og krak, men at den langsigtede trend går opad.

Aktiekurser USA

Amerikanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for S&P 500 indekset på månedsbasis fra 1950 til marts 2019.

S&P indekset er 500 af de største amerikanske selskaber der er noteret i New York og Chicago.

Det er tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Fra et udgangspunkt på 17 i 1950 til omkring 2.800 i Marts 2019. 

Der har selvfølgelig været krak og fald undervejs. De mest tydelige er 1987, 2000 og 2007, men markedet har hidtil altid rettet sig og har fortsat stigningerne.

Aktiekurser i Tyskland

Tyske aktier

Grafen viser udviklingen for DAX 30 indekset på månedsbasis fra November 1987 til Februar 2019.

DAX 30 er 30 store tyske selskaber der handles i Frankfurt. Igen er det tydeligt at den overordnede trend er opadgående. Der er krak i 2000 og 2007, og der er krise i 1998, 2011, 2015 og 2018.
Men markedet har rettet sig hver gang og fortsat opad.

Aktiekurser i Japan

Japanske aktiekurser

Grafen viser udviklingen for Nikkei 225 indekset fra 1965 til Februar 2019. Nikkei indekset består af 225 store japanske virksomheder børsnoteret i Tokyo.

Historien er en smule anderledes end den er for USA og Tyskland. I December 1989 blev det højeste niveau nået lige inden den japanske aktiv boble sprang.

I 1980’erne steg priserne på aktiver i Japan voldsomt. Og især på ejendomme hvor en seksfordobling af priserne på få år skabte en gigantisk boble.

1990’erne var derfor i store træk et tabt årti i Japan rent økonomisk. Siden den globale finanskrise har trenden dog været stigende.

Aktiekurser i Danmark

 Danske aktiekurser - C25 kurser

Grafen (C25 graf) viser udviklingen i danske C25 fra starten i december 2016 til november 2019.

C25 er de 25 mest handlede selskaber i København. Det er den danske pendant til alle de store aktieindeks som S&P 500 og Dow Jones som vi kender fra New York.

Det er en udvidelse af C20 med fem selskaber mere. Derfor er der ikke meget historik og det er svært at udlede og konkludere for den ganske korte tidshorisont.

Aktiekurser i Sverige

Svenske aktier

Grafen viser udviklingen i de svenske aktiekurser for OMXS30 som er de 30 mest handlede selskaber i Stockholm. Grafen løber fra Marts 1998 til Februar 2019.

Grafen går ikke så langt tilbage som for USA, Tyskland og Japan, men det nuværende niveau er historisk højt.

Et ganske stort krak skete ved IT-boblen i 2000 og igen ved finanskrisen i 2007.

En rimelig konklusion må være at langt de fleste aktiekurser bevæger sig opad hvis vi kigger på en længere tidshorisont.

Japan er en undtagelse som er påvirket af vanvittige stigninger i 1980’erne drevet af blandt andet en meget lempelig pengepolitik og en ekspansiv finanspolitik.

Fordele: 
✅ Lave gebyrer og kurtage 
✅ Kåret til årets børsmægler i 2017 og 2018 af Dansk Aktionærforening

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅ Investorforummet Shareville
✅ Adgang til månedsopsparing

Fordele: 
✅ Indberetter til skat
✅Aktiesparekonto
✅ Investering og gearede produkter

*Investering indebærer risiko for tab*

Børsen aktiekurser

CFD platform

Fordele
✅ Gode priser
✅ Mange produkter og markeder
✅ Op til 30 gange gearing

Der tabes penge på 76.4% af CFD - detailkontiene

Fordele
✅ Prisbelønnet platform
✅ VIrkelig gode brugeranmeldelser
✅ Adgang til tusindsvis af produkter

Fordele
✅ Copy trading
✅ Markedsanalyser
✅ Gode muligheder for kryptohandel

*CFD’er er komplekse instrumenter og kommer med stor risiko for at miste penge hastigt på grund af gearing.
74-89% af private investorer taber penge når de handler CFD´er.*

Beskatning af aktier

Du kan læse alt om aktiebeskatning lige her.

Aktuelle aktiekurser - Alle danske aktier